Birma – specyficzny klimat i flora.

News

Obecnie w cenie są podróże do miejsc, gdzie istnieje i sprawnie funkcjonuje przyroda nienaznaczona działalnością człowieka. W takich miejscach odpoczywa się wygodniej i zdrowiej. Czy wiecie, gdzie znaleźć można właśnie taki klimat? Tylko w Birmie! Warto poznać tamtejszą florę oraz faunę, ponieważ wiąże się to z niezapomnianymi wrażeniami. Dziewicza przyroda na Ziemi to obecnie towar deficytowy, dlatego tak bardzo warto ją doceniać i szanować, dopóki jest jeszcze możliwa do zaobserwowania. Wszystko dzięki temu, że w Birmie cywilizacja posuwa sie stosunkowo wolno.Wiele typów flory oraz fauny nie zostało jeszcze skażonych ludzką ręką i mamy nadzieję, że jeszcze długo do tego nie dojdzie.

Do najczęściej występujących typów lasów Birmy zaliczymy lasy o charakterze tropikalnym oraz monsunowym. Monsunowe pozbywają się liści w okresie pory suchej. Południe kraju stanowi strefę roślinności tropikalnej, ciągle zielonej. Powodem tego są częste deszcze, potrafiące padać nawet do 9 miesięcy

Tropikalne i malownicze lasy Birmy zajmują niemalże połowę powierzchni tego kraju. Lasy dzielimy podstawowo na kilka rodzajów: tekowe, z magnoliami, z bambusami, akacjowe. Lasy tekowe zalicza sie do 25% ogółu leśnego. Dzięki nim świat zaopatrywany jest w 75% drewna z całokształtu zasobowego. Należy także zwrócić uwagę na drzewo o nazwie Hopea odorata. Jego wysokość sięgać możne nawet do 50 metrów. 

Jeśli już wspomnieliśmy o florze Birmy, nietaktem byłoby pominąć temat tamtejszej fauny. A jest ona równie zachwycająca i budząca pozytywne odczucia. Do największych zwierząt zaliczanych do drapieżników zalicza się lamparty oraz tygrysy. W mniejszej liczbie można także spotkać tapiry malajskie, indyjskie słonie, a także nosorożce. 

Spacerując leśnymi ścieżkami, natrafić możemy na makaki, gibony oraz langury. Są jeszcze gady, z węzami na czele. Z owadów występują jadowite pająki. Stan zachowania przyrody w Birmie budzi w turystach najwyższy szacunek, ale obszary chronione są tu i tak nieliczne. Szacuje się, że zajmują jedynie 1/3 %.